COMMS XL WIMBLEDON

First seen August 04, 2014. Last updated on April 26, 2021.

The credit card or debit card charge COMMS XL WIMBLEDON was first submitted to our database on August 04, 2014. It has been flagged as suspicious by our users.

Have you seen COMMS XL WIMBLEDON charge on your credit card? Do you know what the source of this charge is? If you have seen COMMS XL WIMBLEDON on your bank statement, debit card, or prepaid charge card please comment below! Help others avoid potential confusion by sharing!

Do you recognize this charge?

68% of users have reported this charge as suspicious.

Charge Information

Merchant western union (edit)
Website www.tigerjump.de (edit)
Phone Click to Add
Category Click to Add
Description Click to Add
Merchant
Website
Phone
Category
Description

What people are saying...

Burgerking on August 12, 2017

COMMS XL WIMBLEDON = Tigerjump (www.tigerjump.de)

Helpful 0 0 Not Helpful
Uvm on August 27, 2018

western union transaction

Helpful 0 0 Not Helpful
Zofia Charis on September 06, 2018

Somebody has charged my credit card - COMMS Wimbledon. august 2018

Helpful 0 0 Not Helpful
Grzegorz on September 10, 2018

COMMS XL, WIMBLEDON, AT - U mnie to była płatność Western Union z przelew z karty kredytowej do Rosji COMMS XL, WIMBLEDON, AT - For me it was a Western Union payment with a credit card transfer to Russia

Helpful 0 0 Not Helpful
Lukas on April 29, 2020

Western Union transaction

Helpful 0 0 Not Helpful
mac on May 19, 2020

I saw this name on my credit card account . I didn't know that this is Wester Union. After when I found info on this site everything is clear for me. My transfer with WU to africa.

Helpful 0 0 Not Helpful
Zbyszek on September 02, 2020

U mnie była to płatność, za zakupy w sklepie internetowym, wszystko wydawało się legalne, dostałem wszelkie dane. Pózniej okazało się, że pieniadze nie dotarły do sklepu, tylko do COMMS XL WIMBLEDON. Pieniądze znikły, Western Union nie zwraca, bardzo dziwne. Zniknęły pieniądze z WU i koniec, dobrze że nie była to duża suma. Istnieje podejrzenie (moje), że WU ma coś z tym wspólnego. For me it was a payment, for purchases in the online store, everything seemed legal, I got all the data. Later it turned out that the money did not reach the store, but only to COMMS XL WIMBLEDON. The money is gone, Western Union is not returning, very strange. WU money is gone and that's it, it's good that it wasn't a big sum. There is a suspicion (my suspicion) that WU has something to do with this.

Helpful 0 0 Not Helpful
Ola on April 26, 2021

Mi obciazylo z karty po telefonie 'konsultanta' z mBanku jak się okazało nie był to gość za którego się podał i oszczędność z dwóch lat poszły.. A bank oczywiście nie bierze odpowiedzialności.

Helpful 0 0 Not Helpful

Submit a comment